تماس با ما درباره ما
نام گذاری خانه‌ها مهره‌های سرحد و دیوارها
امتیازدهی بازی‌های دیگر با صفحه اتللو
گوشه‌ها و مهره‌های پایدار
استراتژی های اتللو
نام گذاری خانه‌ها
شکل زیر نمادگذاری استاندارد بازی اتللو را نشان می‌­دهد. ستون­‌ها به ترتیب از چپ به راست a تا h و ردیف­‌ها از بالا به پایین ۱ تا ۸ نام­گذاری شده ­اند. به عنوان مثال a۱ گوشه چپ بالا و h۸ گوشه راست پایین را نشان می‌دهد. 
برخی از خانه­‌ها نیز با حروف بزرگ نشان داده شده‌اند. این نمادگذاری­‌ها اولین بار توسط گورو هاسگاوا مخترع اتللو، پیشنهاد شده و تا به امروز هم باقی مانده ­اند. خانه­‌های B وسط کناره­‌ها، خانه­‌های C در کناره ­‌ها کنار گوشه­‌ها و خانه‌های A، بین خانه‌های B و C قرار دارند. خانه‌های X، در راستای قطب کنار گوشه­‌ها قرار دارند. در این­جا X به معنای خطر است. 
امتیازدهی
امتیازدهی پایان بازی انجام می‌شود. روش معمول امتیازدهی، شمارش تعداد مهره­ هاست، مثلاً اگر ۳۴ مهره سیاه و ۳۰ مهره سفید داشته باشیم، سیاه با نتیجه ۳۴-۳۰ برنده است. اگر دو بازیکن تعداد مهره‌های برابری داشته ­باشند، بازی مساوی می‌­شود. 
در بازی­های تورنمنتی، اگر یک بازیکن تمام مهره­‌های حریف را بگیرد، صرف نظر از تعداد مهره­‌های روی صفحه، بازی ۶۴-۰ به نفع آن بازیکن تمام می‌­شود. علاوه بر این، در برخی تورنمنت­های خاص، مثل قهرمانی جهان، امتیاز خانه ­های خالی به برنده داده می‌­شود. مثلاً اگر در پایان بازی، ۳۲ مهره سیاه، ۲۹ مهره سفید و ۳ خانه خالی داشته باشیم، نتیجه بازی ۳۵-۲۹ به نفع سیاه خواهد بود. 
 
گوشه‌ها و مهره­‌های پایدار
شاید بتوان گفت اساسی­‌ترین استراتژی در اتللو گرفتن گوشه ­هاست. با توجه به قوانین بازی، برگرداندن یک مهره در گوشه غیر ممکن است، بنابراین اگر شما بتوانید یک گوشه را بگیرید، آن مهره تا انتهای بازی از آن شما خواهد بود. 
علاوه بر این، وقتی شما یک گوشه را دارید، معمولاً این امکان وجود دارد که تعداد زیادی مهره بسازید که که به وسیله گوشه حمایت شده و هرگز برگردانده نشوند. به چنین مهره­‌هایی، مهره­‌های پایدار می‌­گویند. 
 
مهره ­های سرحد و دیوار‌ها
مهره­‌های سرحد، مهره­‌هایی هستند که با یک یا چند خانه خالی مرز مشترک دارند. گرچه مهره­‌های خانه­‌های کناره­‌ها هم در این تعریف صدق می‌­کنند ولی معمولاً وقتی در مورد مهره­‌های سرحد صحبت می‌کنیم، آن­‌ها را به حساب نمی‌­آوریم. 
 یک دیوار، گروه پیوسته ­ای از مهره­‌های سرحد یک رنگ است. 
 مثلاً در شکل زیر مهره­‌های b۳، c۳، d۳، e۳، f۳، f۴، g۴ و g۵ همه مهره­‌های سرحد بوده و یک دیوار را تشکیل می‌­دهند. 
مهره­‌هایی را که کاملاً به وسیله مهره­‌های دیگر محاصره شده ­اند، مانند e۵ در شکل زیر را مهره­‌های محصور می‌­گویند. 
 حرکتی را که باعث به وجود آمدن مهره ­های سرحد زیادی می‌­شود، حرکت شدید و حرکتی را که باعث به وجود آمدن مهره ­های سرحد نسبتاً کمی می‌­شود، حرکت آرام گویند.
_____________________________________________________________________________________________________________
نظرات کاربران
نظرشما
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران
 


بازی های دیگر با مهره و صفحه اتللو
شما با خلاقیت خود می توانید بازی های زیادی را با این صفحه و مهره ها انجام دهید.
 
از جمله این بازی‌ها می‌توان به Fiver، four in line، دوز و پرش و حذف اشاره کرد. اگر بازی خوبی به نظرتان می‌رسد برای ما بفرستید.
 
پرش و حذف
«پرش و حذف» بازی یک نفره‌ای است که قدرت ذهن را در استفاده از تمام امکانات موجود و برداشتن گام‌هایی همراه با دوراندیشی، برای رسیدن به هدفی مشخص، تقویت می‌کند. با مقوای مثلثی شکل، نیمی از صفحه را بپوشانید؛ البته خط قطر، جزو بازی است. نیمه دیگر را با رنگ دلخواه خود مهره گذاری کنید و به انتخاب خود، جای یک مهره را خالی بگذارید.
دومین مهره مجاور خانه خالی را بردارید. آن را از روی اولین مهرهٔ مجاور خانهٔ خالی خود، عبور دهید و در خانه خالی بگذارید. خط پرش می‌تواند افقی، عمودی یا مورب باشد. مهره‌ای را که از روی آن پریده‌اید، از صفحه خارج کنید.
دقت کنید که فقط از روی یک مهره می‌توان پرید؛ آن هم به شرطی که بعد از آن خالی باشد. به این نکته توجه کنید که خط پرش دقیقا مورب باشد. با پرش و حذف‌های مکرر، به مرور صفحه خالی می‌شود.
نگذارید مهره‌ای تنها شود؛ اگر شد، برای نجات آن برنامه ریزی کنید.
در پایان تعداد مهره‌های باقی مانده را بشمارید: هرچه کمتر باشد، برنده ترید! و اگر یکی ماند نابغه‌اید.....
 
four in line
در این بازی ۲ نفره هر بازیکن به نوبت مهره خود را از جهت رنگ مربوط به خودش در هر جایی از صفحه که بخواهد می‌گذارد.
اولین کسی که بتواند ۴ مهره از مهره‌هایش را در یک خط ممتد قرار دهد برنده است.
 
Fiver
توضیح این بازی به سادگی در سایت‌ها قابل دریافت است. شاید در فرصت بعدی به تقضیل ارائه کنیم.