تماس با ما درباره ما
گزارش کارگاه دوم
گزارش دومین جلسه کارگاه"خلاقیت در ایجاد فرصت بازی"
فکرانه- چهارشنبه93/7/9

استفاده از شیوه‌های نادرست آموزشی در زمینه بازی نه تنها باعث کاهش علاقه افراد به استفاده از بازی می‌شود بلکه می‌تواند ریشه‌های خلاقیت در ذهن افراد را نیز بخشکاند. به همین منظور موسسه فکرانه در جهت حمایت از برگزاری رویدادهایی با محوریت بازی و فراهم کردن شرایط برگزاری این رویدادها، در نظر دارد علاقمندان شرکت کننده و میزبان‌های این رویدادها را در کارگاه‌های خلاقیت در ایجاد فرصت بازی گرد هم آورد. این موسسه در نظر دارد به شرکت‌کنندگان در این کارگاه‌ها و سایر افراد علاقمند در زمینه برگزاری رویدادهای مرتبط با بازی (دوره‌های آموزش بازی، برگزاری کارگاه‌ها و نمایشگاه‌ها، اردوهای مبتنی بر بازی و...) تسهیلاتی ویژه‌ایی اعم از 1ـ حمایت تجربی و محتوایی از برگزاری رویداد 2ـ در اختیار قرار دادن لوازم اجرایی 3ـ پوشش خبری تصویر و اطلاع رسانی رویداد در سایت فکرانه 4ـ کمک به تامین جوایز رویداد، را اعطا کند.
دومین جلسه کارگاه خلاقیت در ایجاد فرصت بازی با حضور تعدادی از علاقمندان عرصه بازی و چهارشنبه نهم مهرماه برگزار شد.
اهداف کارگاه:
1. آشنایی با مبانی و اصول طراحی رویداد با محوریت بازی.
2. طراحی قالب اولیه رویداد توسط شرکت‌کنندگان کارگاه.
ساختار اجرای برنامه:
کارگاه رأس ساعت 16 با حضور جمعی از کارشناسان موسسه فکرانه و جمعی از علاقمندان به برگزاری رویداد در دفتر موسسه فکرانه برگزار شد. در ابتدا خلاصه‌ای از جلسه اول کارگاه به شرکت‌کنندگان ارائه شد و پس از آن به اهداف جلسه دوم کارگاه اشاره شد. در ادامه یک قالب پیشنهادی رویداد به شرکت‌کنندگان ارائه شد و از شرکت‌کنندگان خواسته شد با توجه به قالب طراحی شده یک رویداد را تعریف کنند. و پس از آن رویداد طراحی شده توسط فراگیران بررسی و نکات اصلاحی به آن‌ها ارائه شد.
در پایان جلسه شرکت‌کنندگان به بیان نظرات و نکات دریافتی خود از این جلسه پرداختند و برنامه‌ریزی زمانی جلسه بعد را نیز انجام دادند. همچنین از شرکت‌کنندگان خواسته شد با توجه به مطالب ارائه شده در این جلسه و با توجه به نیازهای کاری خود طرح نهایی رویداد اختصاصیشان را در قالب پیشنهادی که به آن‌ها ارائه شده بریزند و در جلسه بعدی کارگاه همراه خود بیاورند.
 
گزارش کارگاه اول

گزارش اولین جلسه کارگاه "خلاقیت در ایجاد فرصت بازی"

فکرانه- چهارشنبه 2/7/93

استفاده از شیوه‌های نادرست آموزشی در زمینه بازی نه تنها باعث کاهش علاقه افراد به استفاده از بازی می‌شود بلکه می‌تواند ریشه‌های خلاقیت در ذهن افراد را نیز بخشکاند. به همین منظور موسسه فکرانه در جهت حمایت از برگزاری رویدادهایی با محوریت بازی و فراهم کردن شرایط برگزاری این رویدادها، در نظر دارد علاقمندان شرکت کننده و میزبان‌های این رویدادها را در کارگاه‌های خلاقیت در ایجاد فرصت بازی گرد هم آورد. این موسسه در نظر دارد به شرکت‌کنندگان در این کارگاه‌ها و سایر افراد علاقمند در زمینه برگزاری رویدادهای مرتبط با بازی (دوره‌های آموزش بازی، برگزاری کارگاه‌ها و نمایشگاه‌ها، اردوهای مبتنی بر بازی و...) تسهیلاتی ویژه‌ایی اعم از 1ـ حمایت تجربی و محتوایی از برگزاری رویداد 2ـ در اختیار قرار دادن لوازم اجرایی 3ـ پوشش خبری تصویر و اطلاع رسانی رویداد در سایت فکرانه 4ـ کمک به تامین جوایز رویداد را، را اعطا کند.
اولین جلسه کارگاه خلاقیت در ایجاد فرصت بازی با حضور تعدادی از علاقمندان عرصه بازی و معلمین مدارس چهارشنبه دوم مهرماه برگزار شد.
اهداف کارگاه:
- شناسایی ظرفیت‌های استفاده از بازی در مقاطع مختلف سنی و موقعیت‌های مختلف اجتماعی.
- فراگیری طراحی قالب و چارچوب برگزاری یک رویداد.
ساختار اجرای برنامه:
کارگاه رأس ساعت 14 با حضور جمعی از کارشناسان موسسه فکرانه و جمعی از علاقمندان به عرصه بازی و معلمین علاقمند به برگزاری رویداد در دفتر موسسه فکرانه برگزار شد. در ابتدا به اهداف این گردهم‌آیی اشاره شد و پس از آن گزینشی از رویدادهای مختلفی که موسسه فکرانه حامی و برگزار کننده آن‌ها بوده است به همراه گزارش تصویری ارائه شد این رویدادها شامل: نمایشگاه کتاب93،کارگاه مدرسه مفید شهریور93، نمایشگاه پارک لاله و.... بود. بازگویی این تجربیات به ایده‌پردازی خلاقانه شرکت کنندگان در زمینه کاریشان کمک کرد. در ادامه شرکت‌کنندگان در تعامل با یکدیگر به بررسی انگیزه‌های مختلف برگزاری رویداد با محوریت بازی پرداختند.
پس از مشخص شدن انگیزه‌های مختلف برگزاری رویداد شرکت‌کنندگان به بررسی الگوی طراحی رویداد پرداختند و یک الگوی طراحی پیشنهادی به آن‌ها ارائه شد
در پایان جلسه شرکت‌کنندگان به بیان نظرات و نکات دریافتی خود از این جلسه پرداختند و برنامه‌ریزی زمانی جلسه بعد را نیز انجام دادند.
در انتها از شرکت‌کنندگان خواسته شد با توجه به مطالب ارائه شده در این جلسه و با توجه به نیازهای کاری خود طرح رویداد اختصاصیشان را بریزند و در جلسه بعدی کارگاه همراه خود بیاورند.
طرح درس کارگاه
 


ثبت نام در کارگاه

شرایط شرکت در جلسات آینده این کارگاه‌ به زودی از همین صفحه اعلام می‌شود.